آیین پاسداشت حافظ برگزار شد

آیین پاسداشت حافظ برگزار شد

مراسم پاسداشت یادروز حافظ در  آرامگاه این غزلسرای بزرگ، در شیراز برگزار شد.

مراسم پاسداشت یاد روز حافظ شامگاه پنج شنبه با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،استاندار فارس و جمعی از ادیبان و شعرا در آرامگاه این عزلسرای بزرگ برگزار شد.

در این مراسم از دانشنامه جامع حافظ تالیف استاد بهاء الدین خرمشاهی رونمایی گردید. بیستم مهرماه در تقویم ملی ایران با عنوان یادروز حافظ نامگذاری شده است

 

**شاعری که هفت سده همراه ما است

حافظ شیرازی حافظه ملت ایران است؛ شاعر بلندآوازه ای که بخش چشمگیری از فرهنگ و ادبیات کلاسیک و حتی معاصر ما مدیون او است، شاعری که جایگاه عرفانی او لقب «حضرت» را برایش درادبیات فارسی به همراه آورده است.

به گزارش ایرنا بیستم مهرماه، روز حافظ است؛ خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی (زاده 727 و متوفی 792) شاعر نامدار سده هشتم در ایران. القابی چون لسان الغیب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاولیا جدای از جایگاه رفیع او در زبان و ادب فارسی اشاره به وجهه و مقام او در بین دوستداران و مخاطبانی دارد که در ستایش چنین خطابش کرده اند.
در فرهنگ دینی هم حافظ چنان مقام والایی داشته که از قدیم الایام در کنار قرآن، دیوان وی روی تاقچه ها و قفسه ها جای گرفته است. کمتر شاعری را سراغ داریم که تا این حد از احترام و محبوبیت در فرهنگ ایرانی برخوردار باشد.
با این تفاسیر برخی می گویند نقش ادبیات و شاعران بزرگ آن همچون حافظ تحت تاثیر شرایط زندگی های نو قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار