هفته فرهنگی بلوچ برگزار می‌شود

هفته فرهنگی بلوچ برگزار می‌شود

رویداد چهار روزه «بلوچی پجار» با هدف آشنایی با چهره واقعی بلوچستان، به همراه نمایشگاه سوزن‌دوزی بانوک، از روز جمعه 16 شهریور در محل مؤسسه نت جئوسنتر در تهران برگزار می‌شود.

پویش مدرسه‌سازی ایران من با هدف ایجاد فرصتی تازه برای آشنایی با فرهنگ بلوچی و با شعار «نه سیاه و نه سفید، بلوچستان را واقعی ببینیم» اقدام به برگزاری رویدادی فرهنگی با محوریت آیین‌های مهم بلوچستان، مردم‌شناسی غذاهای بلوچی، چالش‌های توسعه در منطقه، معرفی بلوچی‌دوزی، سوزن دوزی و جاذبه‌های توریستی سیستان و بلوچستان کرده است.

« بلوچی پجار» که به معنای شناخت بلوچ است، از روز جمعه 16 شهریور آغاز می‌شود و تا 19 شهریور ماه ادامه خواهد داشت .

در آیین افتتاحیه این رویداد که از ساعت 17 تا 20:30 برگزار می‌گردد، فیلم «عسکو» به کارگردانی محمد علی هاشم‌زهی به نمایش در می‌آید و نوازندگان بلوچی به اجرای موسیقی محلی می‌پردازند.


شنبه 17 شهریور و در دومین روز از این رویداد فرهنگی، هنرمندانِ سیستان‌وبلوچستان با برگزاری کارگاه آموزشی سوزن‌دوزی و شرکت در پنل آشنایی با بلوچی‌دوزی و سوزن‌دوزی، فرصت آشنایی با این هنر ارزشمند را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌کنند. پخش مستند «مهتاب» و معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان از نگاه مسافران از دیگر بخش‌های رویداد «بیگاه بلوچی ‌دوزی» خواهد بود.


در «بیگاه آیین» که یکشنبه 18 شهریور برگزار می‌شود، فرصتی برای گفت ‌و گو در خصوص آیین‌های مهم بلوچستان فراهم می‌شود؛ در این رویداد همچنین فیلم «سه چنگ خاک» با موضوع ازدواج اجباری دختران در سیستان و بلوچستان به نمایش درمی‌آید.


در ادامه برنامه های این روز زنان بلوچ دعوت شده به «بلوچی پجار» به آموزش طرز تهیه غذاهای بلوچی می‌پردازند و نشستی با موضوع مردم‌شناسی غذای بلوچی با حضور خانم ستایش فرجی پژوهشگر غذا برگزار خواهد شد.


دوشنبه 19 شهریور و در آخرین روز این رویداد فرهنگی نیز جلسه هم‌اندیشی چالش‌های توسعه در بلوچستان با حضور حسن طائی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.


هفته فرهنگی بلوچ همچنین در آخرین روز خود میزبان انجمن‌های فعال در بلوچستان خواهد بود تا در نشستی تخصصی چالش‌های حضور خیریه‌ها و سمن‌ها در استان سیستان و بلوچستان و راهکارهای فقرزدایی و توسعه را به بحث بگذارند.


پویش ایران من به عنوان برگزارکننده هفته فرهنگی بلوچ، از سال 1395در زمینه ساخت بیش از 50 مدرسه در مناطق کمتر برخوردار کشور فعال بوده است. این پویش که در حال ساخت اولین مدرسه توسعه پایدارِ ایران در منطقه چابهار است، با فعال سازی سوزن‌دوزی زنان در قالب برند «بانوک» رونق اقتصادی را به روستای سیدبار بازگردانده است. این پویش به دنبال آن است که با معرفی دستاوردهای بلوچستان، زمینه را برای توسعه همه‌جانبه این سرزمین فراهم کند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار