یونسکو خواهان برگزاری جشنواره آشپزی در ایران است

یونسکو خواهان برگزاری جشنواره آشپزی در ایران است

«سیمرا جنت دوست» دارنده چند مدال مسابقات جهانی موسسه معتبر فرانسوی «گورمند» مدیر یونسکو در جشنواره آشپزی در هند به سراغ من آمد و گفت:  علاقه مندیم این مراسم در ایران برگزار شود.

چندی پیش یک بانوی ایرانی پس از چندبار کسب رتبه اول مسابقات جهانی آشپزی موسسه معتبر فرانسوی «گورمند»، موفق شده عنوان ویژه این موسسه را نیز کسب کند.

«سمیرا جنت دوست» در عرصه جهانی نشان داده اینکه می گویند همه سرآشپزان معروف جهان مرد هستند صحت ندارد زیرا زنان ایرانی با الگوی غذای اصیل کشورمان می توانند در جهان نام ایران را بلندآوازه تر کنند.

وی می گوید هربار که به جشنواره ای جهانی رفته بالای 80 درصد سرآشپزان معروف دنیا ازجمله آشپزهای سران برخی کشورها مرد هستند.

این سرآشپز ایرانی معتقد است غذای ایرانی فقط غذا نیست، بلکه داروست و به همین علت هم یونسکو پارسال اصرار بر حضور وی در جشنواره ادویه جات در هندوستان داشت و وی در این جشنواره هم جایگاه ایران را در این زمینه متذکر شده است.


گورمند (Gourmand) نام موسسه و مسابقه ای رایگان است که از سال 1995 در سطح جهان و توسط فرانسوی ها برگزار می شود و از تمامی نقاط جهان بدون هیچ محدودیت جغرافیایی یا زبانی می­توانند در آن شرکت کنند. مسابقه ­ای که فقط بر روی دستورهای غذایی تمرکز دارد و ظاهر کتاب ها اصلا نقشی در امتیازدهی ندارد. هر سال پس از برگزاری مسابقه، برگزیدگان در بخش های مختلف انتخاب می شوند.

«سیمرا جنت دوست» در گفت و گویی به خبرنگار ایرنا گفته است: با تشریفات خاص و بسیار مجلل به جشنواره آشپزی (جاده ادویه) در کرالای هند رفتیم و برنامه حدود یک هفته طول کشید. مدیر مربوطه در یونسکو به سراغ من آمد و گفت که علاقه مند هستند این مراسم در ایران برگزار شود.

وی می گوید : در آن مراسم زمانی که سرآشپزها از هر کشور می خواستند پشت تریبون بروند، سفیر آن کشور آنها را همراهی و سرآشپز و موفقیت های جهانی او را اعلام می کرد اما ما مثل همیشه که به این جشنواره ها یتیم می رویم، یتیم می آییم، هیچکس از کشورمان نبود که مرا همراهی و معرفی کند.

وقتی مرا صدا کردند، سفیر هلند در هند جلو آمد و گفت که برایش افتخار است مرا همراهی کند و مقام های جهانی مرا اعلام کرد. البته این بار اول نبود و من هرموقع روی سن جهانی در هر جای دنیا می روم متأسفانه حتی یک خبرنگار ساده هم از کشور در آنجا حضور ندارد این درحالیست که سایر کشورها به علت اهمیت بحث تغذیه سفرای کشورها نیز همراه با سرآشپزشان در آنجا حضور دارند.

*مشروح این گفت گو را می توانید در #ایرنا بخوانید:
http://www.irna.ir/fa/News/82957847

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار