شهر و روستاهای جدید ملی صنایع دستی تا شهریور انتخاب می شوند

شهر و روستاهای جدید ملی صنایع دستی تا شهریور انتخاب می شوند

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: شهرها و روستاهای جدید ملی صنایع دستی تا شهریور انتخاب می شوند.

پویا محمودیان به خبرنگار ایرنا گفته است : در دومین برنامه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی که در کوشک تهران برگزار شد نمایندگان مجلس، فرمانداران و شهرداران 16 استان حضور داشتند.

وی اضافه کرده است: این استان ها، 11 شهر و 10 روستا را برای ملی شدن در زمینه صنایع دستی نامزد کردند.

محمودیان می گوید: روستای سخوید یزید، برای آهنگری سنتی؛ روستان بسک خراسان رضوی برای ابریشم بافی؛ شهر آباده فارس برای منبت؛ شهرکرد چهارمحال و بختیاری برای نمد؛ شهر کاشان و روستای مهرگرد استان اصفهان به ترتیب برای نساجی سنتی و بافته های داری؛ روستای بیدکردویه کرمان برای گلیم 40 ماشوله؛ شهر ایرانشهر سیستان و بلوچستان برای سوزن دوزی، شهر ایلام از استان ایلام برای گلیم نقش برجسته نامزد شهرها و روستاهای جدید ملی صنایع دستی هستند.

وی می افزاید: همچنین شهر ارومیه آذربایجان غربی برای ریزه کاری؛ شهربجنورد و روستای روئین خراسان شمالی به ترتیب برای گلیم سفره کردی و چادرشب بافی؛ شهر رشت و روستای قاسم آباد استان گیلان به ترتیب برای رشتی بافی و چادرشب بافی و روستای گیرده از همین استان برای سفال؛ روستاهای هرسین و فش کرمانشاه به ترتیب برای گلیم و سازهای سنتی و روستای کردوان بوشهر برای عبابافی؛ شهر زنجان برای ملیله؛ روستای سمقاور مرکزی برای منبت و شهر ورامین از استان تهران برای شیشه گری از دیگر نامزدهای ملی شدن در زمینه صنایع دستی هستند .

محمودیان یادآور شده است: با توجه به استقبال نمایندگان و مسئولان استان های داوطلب ممکن است امسال، شمار بیشتری از میان شهر ها و روستاها نامزد، در حوزه ملی شدن در زمینه صنایع دستی انتخاب شوند.

به گزارش ایرنا، ثبت 6 شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی، ایران را در بالاترین رتبه دارنده شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی قرار داده است و تاکنون پنج شهر شامل شهرضا برای سفال، ندوشه برای گیوه، گنبد کاووس برای قالی ترکمن، ملایر برای منبت، و میبد برای زیلو به علاوه روستاهای فشتکه برای حصیر و خراشاد برای توبافی ملی شده اند.

**پایان خبر**

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار